2014/05/08

Pokój w stylu New York

Pomysł na wnętrze

Każdy kto miał okazje urządzać mieszkanie lub jego część, wie, jaka ciężka to praca. I nie mówię tu o fizycznej stronie zadania. Bo to, że trzeba się narobić to chyba każdy wie. Ale to, że trzeba sporo pogłówkować, wie już niewielu. Efektem czego powstają później mieszkania, brzydkie, bez charakteru, gdzie słowo kreatywność, zostało zamalowane białą farbą. I choć biały to kolor uniwersalny i może wyglądać dobrze. To o jego przedawkowanie, nie trudno.


Pierwsza i najważniejsza rzecz, to wybór kolorów ścian pod które później będzie urządzane pomieszczenie. Nowojorskie barwy jakie w pierwszej kolejności przychodzą mi na myśl to: żółty (taksówki), czerwony (stare ceglane budynki) i szary (reszta budynków, wieżowce, drogi).  Teraz co z tych kolorów możemy skomponować. Żółty w połączeniu z czerwonym raczej będzie się gryzł, ale obydwa kolory będą pasowały do różnych odcieni szarości. Także już na starcie mamy jakiś wybór, dwie opcje.

Opcja nr 1
Pomieszczenie Żółto-szare.

W zależności od tego jak długo i mocno oświetlone jest nasze lokum w ciągu dnia, dobieramy odcień szarości. Żółty powinien być mocny, ale nie powinno być go za dużo, osobiście bym wybrał na ten kolor najmniejsza ze ścian. Ale oczywiście, dużo tu też zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Do takiej kolorystyki pasuję nowoczesność, w związku z czym do wystroju pasować będzie duże lustro na jednej ze ścian, albo duża 3-drzwiowa szafa, właśnie z lustrami. Na ścianie powinien pojawić się maksymalnie jeden element, obraz nawiązujący do NY, w podobnej kolorystyce. Co do samego wystroju, mebli, dywanów, pościeli, dodatków, itp. To jest to temat rzeka, wachlarz możliwości jest praktycznie nieskończony. Jedyne co mogę dodać, to wszystkie elementy wystroju powinny mieć dość nowoczesny wygląd  i barwy nawiązujące do ścian. Śmiało można użyć również białego i czarnego koloru.

Przykładowa kolorystyka ścian. 
Przykładowa kolorystyka w wystroju i dekoracji wnętrza

Bardzo ważny element, który nadaje charakteru pomieszczeniu, powinien zawisnąć na ścianie w najbardziej widocznym miejscu

Opcja nr 2
Pomieszczenie Czerwono-szare


Od razu na wstępie zamiast czerwonej farby o wiele ładniejsza i bardziej efektowna, będzie cegła na jednej ze ścian. Do reszty pomieszczenia dobieramy kolory szarości i bieli. W odróżnieniu od opcji pierwszej, cegły nadadzą pomieszczeniu takiego ciepłego klimatu i starości. Z racji czego wystrój wnętrza nie powinien być zbyt nowoczesny i kolorystycznie z tonowany. Jeśli w pomieszczeniu znajduję się jakaś niewielka ściana, to dobrym pomysłem będzie użycie na nią fototapety, jako nawiązanie do NY. Równie fajnym rozwiązaniem może być jednokolorowa naklejka na ścianę, wyłaniająca się np. zza łóżka, sofy, itp.

Przykładowa kolorystyka ścian.
Fototapeta, naklejka wieńcząca Nowojorski styl Wszystkie zdjęcia załączone w tym poście zostały pobrane z internetu.

6 komentarzy:

 1. Fototapety tworzą bardzo ciekawe efekty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. umiejętnie zastosowane, naprawdę może odmienić pomieszczenie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Nowy Jork i styl nowojorski. Co prawda jeszcze nigdy nie byłam w tym mieście, ale planuję się tam udać jak najszybciej. Na razie dużo o nim czytam, także pod względem wystroju wnętrz. Tym bardziej, że kupiłam Wrocław mieszkania deweloperskie i zabieram się za urządzanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak myślicie - czy do takiego stylu będzie pasować dywan https://dywanowy24.pl/kolekcja/dywany-skandynawskie/ w takim stylu? Pytam, ponieważ bardzo mi się coś takiego podoba, ale nie wiem, w jaki konkretny sposób to wszystko zaaranżować, a wszystko chciałbym robić samodzielnie bez pomocy architektów wnętrz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super takie ściany wyglądają, coś innego niż ściana tylko farbą pomalowana i nic więcej. Można też do dekoracji wykorzystać z powodzeniem kamień naturalny. Takie płytki różnego rodzaju na https://kamiennewnetrza.pl/ bez problemu znajdziecie. Sama mam taki plan, dawno nie robiłam remontu u siebie.

  OdpowiedzUsuń