2014/07/09

Skutki braku snu, a raczej jego ograniczenia w długoterminowej perspektywie

skutki braku snu
fot. kobieta.pl


Przeczytałem jakiś czas temu artykuł, powołujący się na jakieś tam badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago, które mówiły o konsekwencjach baraku snu, a raczej jego ograniczeniu z dziesięciu na pięć godzin. Rezultatem czego był spadek testosteronu, zmęczenie i złe samopoczucie. Dalsza część artykułu była o tym, jak to bardzo krótki sen ma zły wpływ na nasze zdrowie i przede wszystkim na nasze rezultaty w pogoni o sylwetkę marzeń.


Artykuł rodem z gazety z programem tv, mający troszkę nas postraszyć konsekwencjami braku snu i przy okazji zapełnić puste miejsce w dziale "sport". Ale dlaczego o tym piszę. Ponieważ nic mnie tak nie denerwuję jak straszenie ludzi milionem różnych zasad.  Arnold Schwarzenegger kiedyś powiedział: "Mamy tak wiele zasad odnoszących się do wszystkiego. Ja mówię: Łam zasady, nie łam prawa, łam zasady!" Dokładnie, ludzie zapominają do czego może być zdolne nasze ciało, co może wytrzymać człowiek. Kilka prostych przykładów:
-kierowca F1, bądź pilot myśliwca wytrzymujący duże przeciążenia,
-biegacz, startujący w ultra maratonie, na dystansie 80, a nawet 100 km w terenie górskim,
-kulturysta i strong man przerzucający dziennie tony  żelastwa.


Można by tak wymieniać cały dzień. Dzięki treningowi i powtarzalności różnych czynności nasze ciało zaczyna się do nich przyzwyczajać, uodparnia się. I tak samo jest ze snem. Początkowe ograniczenie snu, faktycznie może powodować spadek testosteronu i zmęczenie. Ale z czasem wszystko wraca do stanu "przed", a my zyskujemy kolejne godziny życia, które wcześniej stracilibyśmy na sen... Wszystko oczywiście w racjonalnych normach, choć na jakieś drastyczne ograniczenie snu i tak nam ciało nie pozwoli... :) 


1 komentarz:

  1. Też za mną różne badania bo bardzo się źle czułam... na https://scanmed.pl/specjalizacje/diagnostyka/poznan umawiałam się na badania, nie było trudno znaleźć dobrą przychodnię wtedy. Okazało się, że zwyczajnie za mało śpię i mój organizm jest przeciążony. Sen jest naprawdę szalenie ważny dla naszego zdrowia, odporności.

    OdpowiedzUsuń