2014/09/17

Okrągłe plecy, jak sobie radzić z tą wadą postawy.

        fot: www.mmeridian.pl

Dzisiaj trochę o wadzie postawy jaką są okrągłe plecy u osób ćwiczących siłowo. Co powoduję występowanie tej wady, jak zapobiegać i jak zminimalizować skutki już powstałe. Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, wystarczy trzymać się kilku zasad. Czym charakteryzuję się wada postawy -plecy okrągłe?
Jak widać na pierwszym obrazku, na zdjęciu powyżej, charakteryzuję się zaokrąglonymi plecami i ściągniętymi do przodu barkami i wysuniętą głową.


Przyczyny występowania?
U osób niećwiczących przyczynami są genetyczne wady wrodzone, takie jak np. wady kości (krótki obojczyk). Natomiast u osób, które doprowadziły się do tego stanu na siłowni, główną przyczyną są mocno rozciągnięte, ale słabe mięśnie pleców, dokładniej mięśnie czworoboczne, okołołopatkowe, najszerszy grzbietu i tylny akton mięśni naramiennych. Zaś kolejnym czynnikiem mającym duży wpływ na pogłębianie się ww. wady, są mocno rozwinięte i przykurczone w stosunku do pleców, mięśnie klatki piersiowej. W mniejszym stopniu również przedni akton mięśnia naramiennego.


Jak zapobiegać i minimalizować skutki?
Najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić jest ułożenie i trzymanie się dobrego planu treningowego. Natomiast ten, powinien być podporządkowany kilku ważnym zasadą, które mogą dać naprawdę dobre efekty. Jedną z nich jest równomierny trening całego ciała.

Każda partia mięśniowa jest tak samo ważna, nie należy unikać treningu np. nóg, bo przecież jeździmy na rowerze, itd.


Jakie ćwiczenia i dlaczego stosować, aby "wyprostować" naszą sylwetkę. 
Zacznę od ćwiczeń na klatkę piersiową.

Stosujemy trening mający na celu maksymalne rozciągnięcie klatki piersiowej. Dlatego nie wykonujemy ruchu do końca, aby nie spinać maksymalnie klatki, ale w zamian jak najbardziej rozciągamy mięśnie.

Ćwiczenia:
-wszelkiego rodzaju rozpiętki (na maszynie, z linkami wyciągów,  z hantlami na ławce skośnej w górę, płaskiej i skośnej w dół).
-przenoszenie hantla leżąc w poprzek ławki,
-wyciskania sztangi leżąc w szerokim chwycie.


Kolejny zestaw ćwiczeń będzie dotyczył pleców.
Ich celem jest wzmocnienie i nabranie siły w tej części ciała. Plecy powinny być równie silne jak klatka piersiowa, aby stawić jej opór ściągania barków do przodu.

Ćwiczenia:
-wszystkie wiosłowania (ze sztangą, z linką wyciągu dolnego, z hantlami i końcem sztangi),
-szrugsy ze sztangą i hantlami,
-unoszenie hantli w bok w opadzie tułowia, bądź leżąc na brzuchu na ławce skośnej.Na koniec dodam, że wpis dotyczy też mnie osobiście. Poprzez trzymanie się powyższych zasad i ćwiczeń bardzo mocno zminimalizowałem moją wadę postawy. Skoro pomogło mi, pomoże też tobie.


2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny artykuł, zwłaszcza dla mnie, kiedy to nie mogę wyobrazić sobie życia bez regularnych ćwiczeń siłowych… Jeśli natomiast mowa o wadach postawy u dzieci, ośrodek fizjoterapii BabyFizjo w Poznaniu https://www.babyfizjo.pl/jak-zapobiegac-wadom-postawy-u-dzieci proponuje leczenie wad postawy u dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Pracownicy ośrodka potrafią nawiązać dobry kontakt z dzieckiem i mają odpowiednie podejście do najmłodszych pacjentów. Przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, postawienie rozpoznania problemu i wprowadzenie w odpowiednim czasie rehabilitacji pozwoli uporać się z wadami postawy i nie dopuścić do pogorszenia sytuacji.

    OdpowiedzUsuń