2014/11/14

"Pamięć Absolutna. Nieprawdopodobnie prawdziwa historia mojego życia" -recenzja

Pamięć Absolutna

Pisząc tę książkę Schwarzenegger wykazał się tak niezwykle dobrą pamięcią, że tytuł chyba nie mógłby być bardziej trafny. Natomiast jeśli po przeczytaniu książki zastanowimy się nad jego osiągnięciami  z perspektywy tego gdzie się urodził i jak zaczynał to faktycznie można uznać, że jest to "Nieprawdopodobnie prawdziwa historia (...)".

Zacznę od tego, że Arnolda lubiłem chyba od zawsze. Pamiętam jak będąc jeszcze w podstawówce, kiedy to produkcje ze Schwarzeneggerem były bardzo popularne. Co chwile różne stacje tv emitowały filmy właśnie z jego osobą. A ja zawsze wieczorami je oglądałem, m.in, dlatego, że grał w nich właśnie on, jeden z moich ulubiony aktorów, oczywiście zaraz po Stallone. Kilka lat później mając około 15 lat, zacząłem ćwiczyć na siłowni i w ręce wpadły mi pierwsze gazety, na okładkach których widniał Arnold i jego potężna sylwetka. Od tamtej pory jest on moim największym autorytetem za ogół jego osiągnięć.


Do rzeczy. Jeśli lubisz Schwarzeneggera, widziałeś choć część jego filmów lub interesujesz się sportami sylwetkowym, to jest spore prawdopodobieństwo, że książka ci się spodoba. Zaczynając od początku, można ją podzielić na cztery główne wątki; dzieciństwo, kariera kulturystyczna, aktorstwo i polityka. Całość ma siedemset stron, z czego ok. dwieście poświęcone jest na zdjęcia, które co kilka rozdziałów podsumowują właśnie te wątki. 

Największym minusem jest to, że tak jak już pisałem, książka ma około pięćset stron treści, a tak naprawdę mogła by mieć nawet o sto mniej. Ponieważ Arnold z przesadną dokładnością opisuje dosłownie wszystko. Wymienia setki nazwisk osób, które gdzieś tam przez wszystkie swoje lata poznał, przy okazji opisując jak te osoby wyglądały, jak był ubrane i np. jak wyglądały ich wypasione mieszkania. Jest to trochę męczące. Ale na szczęście wszystkie rozdziały mają około dwudziestu stron, czyli ilość idealną, bo gdy człowiek już powoli zaczyna się nudzić, to rozdział się kończy. A już następny, swoim tytułem zachęca to zapoznania się z nową historią.

Arnold Schwarzenegger to bez wątpienia człowiek sukcesu, w swojej książce często wspomina o tym jak bardzo chciał być niezależnym finansowo. W czasach kiedy startował w zawodach, kulturystyka nie była zbytnio dochodowa. Dlatego mieszkając już w USA postanowił założyć firmę wysyłkową. Z czasem zajął się również wynajmem nieruchomościami. Ostatecznie firmy te rozrosły się do sporych rozmiarów, oczywiście również dzięki karierze aktorskiej, choć warto zauważyć, że ta zaczęła się dopiero kilka lat później.

Podsumowując, Arnold osoba z wielkim osiągnięciami sportowymi. Zarobił setki milionów dolarów jako aktor, ale również duże pieniądze przyniosły mu jego firmy i inne interesy, które prowadził. Zaczynając od zera jako polityk, od razu wskoczył na fotel gubernatora. Dodatkowo przez prawie trzydzieści lat wiódł szczęśliwe życie ze swoją żoną Marią, siostrzenicą prezydent John'a F. Kennedy'ego. Myślę, że to wystarczające powody, aby zapoznać się z książką...


"Former Mr. Olympia, Conan, Terminator, and Governor of California. I killed the Predator. I told you I'd be back".


0 komentarze:

Prześlij komentarz