2015/02/08

Dlaczego warto mieć trenera?

trener


Nieważne na jakim poziomie sportowym jesteśmy, zawsze znajdzie się ktoś lepszy, mądrzejszy, bardziej doświadczony. Dlatego właśnie warto, a nawet trzeba mieć kogoś takiego, bez względu czy dopiero zaczynamy coś ćwiczyć, czy robimy to już od bardzo dawna. 

Jeśli popatrzymy się na jakikolwiek sport, zauważymy że zawodnicy bez względu na poziom jaki reprezentują w danej dyscyplinie, zawsze mają trenerów. Najbardziej jest to widoczne w sportach drużynowych, gdzie mały chłopak wstępuje do klubu sportowego i aż do zakończenia swojej kariery zawsze ma nad sobą trenera. I to on dyktuje warunki i praktycznie zawsze ma ostatnie słowo.

Oczywiście w sportach indywidualnych jest tak samo, bez względu czy mamy do czynienia z narciarstwem czy tenisem. W kulturystyczne, również na tym najwyższym poziomie zawodniczy są prowadzenie przez trenerów do konkretnych zawodów. Mają swoich dietetyków, mimo, że sami pół życia spędzili na diecie przygotowując się do różnych imprez.


Gdy zaczynałem chodzić na siłownie dziesięć lat temu, to na siłowniach nie było trenerów, nie było takiego dostępu do internetu, a w telewizji ze świecą można było szukać programów o tematyce prozdrowotnej, diecie i ćwiczeniach. Moim trenerem był magazyn kulturystyczny FLEX, to tam poznawałem nowe ćwiczenia i plany treningowe. Z biegiem lat moje doświadczenie rosło, poprzez np. naukę na własnych błędach, miałem też okazje podpatrywać na siłowni treningi takich osób jak Irek Kuraś -jeden z najlepszych polskich siłaczy, albo Piotrek Tajs -Mistrz Polski w kulturystyce. Później robiąc kilkunastotygodniowe (nie tak jak teraz 2 dniowe) kursy uczyłem się sportów siłowych na nowo. Dziś mając już jakieś doświadczenie, dodatkowo ciągle uczę się chociażby w internecie słuchając/oglądając ludzi bardziej doświadczonych, mistrzów w swoim fachu. Ale do czego zmierzam.. Człowiek ciągle się uczy, jeśli "trenerzy" mają swoich trenerów, to osoby początkujące i średnio zaawansowane tym bardziej powinny ich mieć. 


Dlaczego warto mieć trenera?
Trener nauczy cię poprawnie wykonywać ćwiczenia, nauczy cię odpowiednie je dobierać. Pokaże jak układać plany treningowe i dietetyczne. Wytłumaczy czym są metody treningowe, jak je dobierać i jak z nich korzystać. Ale jest jeszcze jedna ważna rzecz, dla której warto mieć trenera. To motywacja, bo nic tak nie napędza jak obiektywna ocena i lekki "zjebki".Jeśli nie masz nikogo, kto może ci pomóc i nie masz pieniędzy na trenera, to tutaj na blogu zupełnie za darmo udostępniam np. różnego rodzaju plany treningowe. Sprawdź też, zbiór linków dotyczących ćwiczeń, bądź Cross treningów. Jeśli masz pytanie, możesz również napisać do mnie na emiala. Chcesz być na bieżąco, polub efitka ma Facebook'u;)

www.efitek.blogspot.com


4 komentarze:

 1. Zawsze jest dobrze mieć kogoś, kogo można dopytać, poradzić. Trener to z pewnością najlepsze rozwiązanie, ale najwazniejsze to nie bać się rozmawiać z tymi którzy mają większe doświadczenia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, ludzie lubią jak ktoś się ich pyta o radę, więc na pewno nie będzie to niemiłe doświadczenie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie stać mnie na własnego trenera, ale dobra rada nie jest zła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze musi być to trener personalny;) może być np. znajomy z większym doświadczeniem;)

   Usuń