2015/05/06

Giria vs. Kettlebell

giria vs. kettlebell

Giria i kettlebell. Dwa rodzaje odważników, które są bardzo do siebie podobne, różnią się nieznaczenie, ale właśnie tą małą różnice warto poznać, aby na przyszłość z powodzeniem móc je rozróżniać. 


Na początek test. Jak się nazywają odważniki z powyższego zdjęcia? Jeśli odpowiedziałeś/aś "kettlebell" to niestety nie trafiłeś/aś. Odważniki na zdjęciu głównym to girie. 

1. Pierwsza różnica między odważnikami to pochodzenie.
Girie wymyślono na wschodzie, w dawnym ZSRR, natomiast kettlebell powstał w USA. Ale to rosyjskie odważniki powstały wcześniej i to właśnie one są pierwowzorem.

2. Wygląd.
Odważnik można podzielić na dwie części, uchwyt i samą kule. W przypadku girii uchwyt jest bardziej kwadratowy, tymczasem w kettlebellach jajowaty. Jeśli chodzi o kulę, to tutaj jest jedna zasadnicza różnica. W przypadku girii niezależnie od jej wagi, wielkość kuli jest zawsze taka sama. A w kettlebellach kula zwiększa swoją średnice wraz z zwiększającym się ciężarem. 

3. Kolory i waga.
Girie aktualnie produkuję się pod sport (giriewoj, dlatego też są nazywane odważnikami turniejowymi), w którym odważnik mają wagę: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28 i 32 kg. I do każdej wagi przypisany jest inny kolor. Kettlebelle zaś zazwyczaj są czarne, jeśli mają jakieś kolory to zazwyczaj jest to wymysł producenta, aby wyglądały bardziej atrakcyjne dla potencjalnego klienta. Ich waga może być praktycznie nie ograniczona. Największy kettlebell jaki miałem okazje trzymać w ręku ważył 60 kg. 


Więcej różnic chyba nie ma, albo ja o nich nie wiem. Na koniec jeszcze tylko zdjęcia porównawcze. Girie vs. Kettlebell.16 komentarzy:

 1. ja na siłowni za kettlebell bardzo często się łapię. Niezwykle wszechstronne urządzenie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I zawsze można użyć zamiast pozajmowanych hantli;p

   Usuń
 2. Oo. O Giri nigdy nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać to prawie to samo. Ale warto wiedzieć, nawet jako ciekawostkę;)

   Usuń
 3. Do tej pory nie wiedziałam, że to są różne sprzęty. Myślałam, że po prostu co producent to inny wygląd :D Lubię ćwiczenia z ketltami, dają niezły wycisk :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy nie to, że chodzę na siłownie, gdzie 90% osób trenuję giriewoj to pewnie też bym nie rozróżniał;p Z ciekawości dzisiaj policzyłem wszystkie odważniki na siłowni, wyszło koło 200 szt;p

   Usuń
 4. U mnie na siłce nie ma nawet kettli, nie wspomnę już o girie, one nie są chyba aż tak popularne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, girie pojawiają się raczej tam, gdzie znajdą się ich pasjonaci;)

   Usuń
 5. Człowiek wciąż uczy się nowych rzeczy, nie wiedziałam o tej różnicy natomiast wiedziałam,że są dwie szkoły nauczania techniki.
  W domu mam zdecydowanie kettle :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może nie jest to wiedza obowiązkowa, ale jako ciekawostka myślę, że spoko;) A kettle w domu... znak, że nie ma ściemy!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie,że nie ma, a jaka satysfakcja jak do snatcha podnoszę 16 kg. Póki co 8 powtórzeń zrobię w 3 seriach ale szlifuje siłę.

   Usuń
 7. Super! Tak trzymaj;) Systematyczne treningi, i niedługo 16 kg będzie za lekkie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Historia odwaznikow kulowych. W linku poniżej. Jeśli używacie jakiegokolwiek sprzętu, warto znać historię.

  https://youtu.be/tORrm0VCxZI

  OdpowiedzUsuń
 9. a z kettlem warto ćwiczyć, ze względu na efekty i nie tylko. U nas na fitnessie/siłowni odbywaja się zajęcia kettlebell - gdzie przez całą godzinę ćwiczy się z tym sprzętem, z krótkimi przerwami, oraz zajęcia na których ćwiczy się na przemian kettlebell i TRX. Wolę te drugie, bo po pierwszych nie jestem w stanie się ruszyć, cała się trzęsę - no ale biorę też największe obciążenie. A o skuteczności treningu kettlebell możecie przeczytać też tutaj: http://www.jestemfit.pl/artykuly/trening/kettlebell-trening

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeżeli chodzi o tzw. girie to zapomniał pan o wadze 6, 10, 14, 18, 22, 26, 34, 36, 40, 44, 48 kg. Polecam stronę Girya Fitness.

  OdpowiedzUsuń