2015/07/02

Somatotyp, czym jest i czym się charakteryzuje?

Somatotyp, czym jest i czym się charakteryzuje?

Każdy z nas ma unikalne linie papilarne, oczy (tęczówka), ale również wszyscy różnimy się typem budowy naszego ciała. Mimo to, że każdy jest inny, wszyscy podlegamy pod jeden z trzech somatotypów, które opracował amerykański psycholog William Sheldon około pięćdziesięciu lat temu.Jestem zdania, że każda otyła osoba może schudnąć, a każdy chudzielec przytyć. I żadna genetyka ich w tym nie powstrzyma, co najwyżej może trochę poprzeszkadzać i to jest fakt. Każdy z nas inaczej reaguje na jedzenie. Jedni szybciej i łatwiej tyją inni znowu chudną. Jedni od urodzenia są z bardziej "zbici", drudzy bez treningu moją kratę na brzuchu, ale też raczej są drobniejsi. 

William Sheldon podczas wieloletnich obserwacji ludzi, opracował trzy główne somatotypy szczegółowo opisujące rodzaje budowy ciała człowieka. Każdy z nas podlega pod jeden z tych typów, choć zdarza się też, że niektóre sylwetki mogą być mieszaniną nawet dwóch somatotypów. 


Te trzy typy budowa ciała człowiek to: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. 

-Ektomorfik
Charakteryzuję się szczupłą i wysoką budową ciała, z chudymi ramionami i nogami. Posiada niewiele tkanki tłuszczowej. Od urodzenia ma szybki metabolizm, który z wiekiem jak u każdego zwalnia, ale bardzo powoli. Wśród kulturystów najlepszym przykładem ektomorfika jest Frank Zane.

Frank Zane

-Mezomorfik
Jest to idealny typ budowy ciała. Charakteryzuję się szerokimi barkami i wąską talią. Osoba z taką budową ciała nie ma problemów z budowanie mięśni i spalaniem tłuszczu. Najlepszym przykładem mezomorfika jest Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger


-Endomorfik
Krępa budowa ciała, charakteryzująca się szerokim ramionami, klatka piersiową i brzuchem. Endomorficy raczej nie są zbyt wysocy. Bardzo łatwo przybierają na masie, często również tej tłuszczowej. Są przeciwieństwem ektomorfika. Dobrym jego przykładem jest Marcus Ruhl.

Markus Ruhl


Jeśli chodzi o mieszane somatotypy, to wyróżniamy dwa, ekt/mezo i endo/mezo. Natomiast bez względu na rodzaje budowy ciała jakie posiadamy, należy pamiętać, że wszystko jest do wypracowania. Potrzebna nam będzie tylko odrobina więcej wytrwałości!

4 komentarze:

 1. ja chyba endo/mezo.... ciężko mi to określić! :D bardzo ciekawy wpis :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość ludzi jest połączeniem jakichś typów. Najważniejsze, by nie wmawiać sobie, że np. nie możemy schudnąć czy też zbudować masy mięśniowej z powodu swojego typu budowy, bo to zwyczajnie nie prawda. Każdy może zmienić skłąd ciała, choć rezultaty nie będą identyczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Na starcie trzeba odrzucić myślenie w stylu "jestem endo, zawsze będę gruby"

   Usuń