Dieta wegetariańska? Upewnij się, że jesteś przygotowany, aby każdego dnia zdobyć wszystkie cenne makroskładniki potrzebne nie tylko do przeżycia dnia, ale także do budowy mięśni i siły. Możesz czerpać maksymalne korzyści z diety bezmięsnej, jeśli tylko Twoje makro jest na swoim miejscu.
1. Przekąski to świetny sposób na unikniecie kryzysu energetycznego. Orzechy, migdały, pestki dyni czy nasiona słonecznika to naturalny zastrzyk kaloryczny z dużą ilością zdrowych tłuszczy na czele.
2. Suplementacja białkiem to najprostszy sposób na podbicie tego, co w diecie wegetariańskiej jest najtrudniejsze do zdobycia. Na Polskim rynku zaczynają pojawiać się suplementy w stu procentach wegańskie. A więc, jeśli ktoś ma także uprzedzenia do produktów pochodzenia zwierzęcego, to jest to również „problem” do rozwiązania.
3. Rośliny bogate w białko, tak takie też istnieją. Soczewica, groch lub warzywa strączkowe są świetnym przykładem roślin białkowych, a oprócz tego mają też szerokie zastosowanie w kuchni.
4. Niezbędne aminokwasy uzyskasz z takich produktów jak olej lniany, jaja, orzechy czy chociażby z awokado.
5. Eliminując mięso, w znacznym stopniu pozbywamy się z diety żelaza. Najlepszy sposobem na nadrobienie tych braków są brokuły i warzywa liściaste. Szpinak jest tutaj najciekawszą propozycją.
6. Spirulina i chlorella, czyli wodorosty i glony. Rich Roll w książce „Ukryta siła” mocno zachwala w szczególności spirulinę. Osobiście sam nigdy nie próbowałem, aczkolwiek wspomnie o tym na pewno warto, stąd ten punkt.
7. Wprowadzenie diety wegetariańskiej nie powinno być nagłe i rygorystyczne. Ja sam mięso nadal jem, co prawda w bardzo małych ilościach w skali miesiąca, ale jednak.
9. Inne produkty, o których warto pamiętać na diecie wegetariańskiej: olej kokosowy, oliwa z oliwek, oliwki, masło orzechowe, migdałowe, płatki owsiane, kasza kuskus, jaglana, gryczana, jęczmienna, ryż biały i brązowy, ziemniaki, opcjonalnie również ryby.
Efekty treningowe na diecie z kurczakiem w roli głównej może będą lepsze niż na tej bez mięsa. Co nie znaczy, że bez mięsa nie można zrobić dobrej formy. Jak najbardziej można i polecam spróbować każdemu :)

czy taka suplementacja białkiem jest całkowicie bezpieczna? Z jednej strony uzupełnianie białka w ten sposób byłoby lekiem na wszystkie moje problemy żywieniowe ;p z drugiej jakoś reaguje alergicznie na słowo suplementy i trochę się obawiam ich wpływu na zdrowie .
OdpowiedzUsuńJak najbardziej bezpieczna. Odżywka białkowa to nic innego jak czyste białko wyodrębnione z produktu (np. Mleka lub roślin). Czyli teoretycznie to samo co jesz na codzien tylko w innych proporciach ;)
Usuń