Prostowanie ramion z linką wyciągu górnego, stojąc tyłem do przyrządu, ćwiczenie raczej zapomniane i tak naprawdę nienadające się do wykonania na każdym wyciągu. Zapewne jest to przyczyną niechęci do jego stosowania.
Prostowanie ramion z linką wyciągu górnego, stojąc tyłem do przyrządu, z ang. Bent Over Rope Triceps Extension. Oczywiście głównym mięśniem pracującym tutaj są tricepsy. Tak jak pisałem wyżej, ćwiczenie raczej nie często widziane na siłowniach, powodem tego nie jest jego mała skuteczność, bo ta akurat jest całkiem fajna. Wydaję mi się, że popularność tego rodzaju prostowania ramion związana jest bezpośrednio z rodzajem wyciągu, w jaki wyposażona jest nasza siłownia.
W klubach możemy zaobserwować dwa rodzaje wyciągów. Pierwszy typ to wyciąg starszej daty, gdzie do stosu z obciążeniem, przyczepiona jest stalowa linka przechodząca przez dwa kółka. Nie jest to raczej zbytnio zaawansowana technika. Drugi typ wyciągów, charakteryzuję się takim, jakby to nazwać, „sprężynowaniem” obciążenia podczas wykonywania ćwiczeń. Jest to bardzo odczuwalne, jeśli na co dzień mamy do czynienia z różnym sprzętem.
Wracając do tematu, pierwszy typ wyciągów, mocno utrudnia nam utrzymanie odpowiedniej pozycji wykonując to ćwiczenie, w związku z tym jest niechętnie wykonywane. Przy nowszych wyciągach różnica jest nieziemska (na plus), o czym przekonałem się na własnej skórze.
Sposób wykonania:
Przy tym ćwiczeniu najważniejsza jest pozycja główna, która powinna wyglądać następująco. Stajemy tyłem do wyciągu, mniej więcej w odległości jednego metra. Uginamy nogi w kolanach, jedna z nóg wysunięta jest do przodu. Tułów jest pochylony, plecy oczywiście proste. Ręce trzymające drążek wyciągu górnego (najlepiej uchwyt ze sznurem) wysuwamy przed siebie.
W tej pozycji zaczynamy wykonywać ćwiczenie poprzez uginanie ramion w łokciach tylko i wyłącznie. Każdy inny staw pozostaje nieruchomy. Ręce uginamy za głowę, pilnując jednocześnie, aby łokcie nie rozchodziły nam się na boki. Jeszcze jedna uwaga co do stawu łokciowego, przy wyproście nie blokujemy go, ręce pozostawiamy lekko ugięte.
Masz własną siłownie? Sprawdź uchwyty do wyciągów w dobrych cenach!
Uchwyt Sznur, Uchwyt Szeroki, Uchwyt Szeroki łamany, Uchwyt rączka, Uchwyt wąski, Uchwyt U

0 komentarze:
Prześlij komentarz