Chodzisz na siłownie kilka razy w tygodniu. Najczęściej biegasz, czasami przerzucisz trochę ciężarów. Tak właściwie to nie do końca chcesz schudnąć, nie chcesz też przytyć, głównym Twoim celem jest zdrowie w dobrej kondycji.
Ludzie mają przeróżne cele treningowe, czasem się one mieszają. Nie rzadko jednak głównym celem jest po prostu zdrowie i w tym momencie nasuwa się pytanie. Jak ćwiczyć dla zdrowia? Najlepiej byłoby połączyć kilka form wysiłku. Trening tlenowy, trening siłowy i trening funkcjonalny to nie tylko klucz do dobrej kondycji zdrowotnej, to także lek na rutynę, a więc odciążymy też trochę naszą psychikę.
Zalety treningu tlenowego (cardio)
Trening tlenowy to dobry spalacz tłuszczu i do tego najczęściej jest wykorzystywany. Należy jednak pamiętać też, że cardio zwiększa tętno i oddychanie w trakcie ćwiczenia. Jest to dobre dla serca, płuc i układu krążenia. Umiarkowana ilość treningu tlenowego pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie.
Zalety treningu oporowego (siłowego)
Trening siłowy pomaga budować i utrzymać masę mięśniową, co bezpośrednio przekłada się na lepszy metabolizm. Poprawia kondycję fizyczną i zwiększa siłę naszych mięśni, co za tym idzie, działa pozytywnie na ogólną stabilizację ciała. Przekłada się to na większą odporność na kontuzję.
Zalety treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny opiera się na ćwiczeniach, które mają pomóc nam wykonywać czynności z życia codziennego. Ma zapobiegać urazom, a także korzystnie wpływać na ogólną wytrzymałość i mobilność naszego ciała (mięśni, stawów, powięzi).
Gdy już wiemy, że najlepiej byłoby połączyć powyższe trzy rodzaje treningu, nasuwa się kolejne pytanie. Jak to zrobić? Wachlarz możliwości jest niezwykle duży. Na sam początek wypadałoby ustalić, ile razy w tygodniu chcę ćwiczyć. Załóżmy, że cztery razy w tygodniu, przy okazji zapewnimy w 100% wystarczającą regenerację, co przecież też jest bardzo ważne.
Przykładowy rozkład treningowy
Poniedziałek
Trening siłowy np. FBW + Cardio
Wtorek
Trening funkcjonalny rozciągający
Środa - wolne
Czwartek
Trening siłowy np. FBW + Cardio
Piątek
Trening funkcjonalny dynamiczny
Sobota i niedziela - wolne
Oczywiście ten rozkład można modyfikować na potęgę. Warto zacząć, chociażby od tego, co najbardziej lubimy. Jeśli najchętniej biegamy, to śmiało, można cardio dać w każdy dzień treningowy. Jeśli biegać nie lubimy, za to wolne ciężary to nasza bajka. Wtedy rozkład treningowy modyfikujemy jeszcze inaczej. Idźmy za głosem swojego serca, pamiętając jednak, aby spróbować zastosować każdą z powyższych form treningu przynajmniej raz w tygodniu.

0 komentarze:
Prześlij komentarz