Mięśnie kulszowo-goleniowe, co wchodzi w ich skład, jak pracują, co może je uszkodzić, albo lepiej, jak zapobiec powstaniu kontuzji. Informacje wysoce przydatne szczególnie Panią, u których często każdy dzień treningowy to #legday, żart. Wpis oczywiście skierowany do wszystkich osób ćwiczących nogi.
Na mięśnie kulszowo-goleniowe składają się mięśnie dwugłowe ud, mięsień półścięgnisty i półbłoniasty. Odpowiadają one przede wszystkim za ruch zginania nóg w kolanach, ale nie tylko. Podczas wykonywania najpopularniejszego ćwiczenia na nogi, mowa o przysiadzie, mięśnie te zapobiegają zbyt mocnemu pochylaniu się tułowia do przodu.
Mięśnie kulszowe-goleniowe i przykurcze.
Mało kto wie, ale przykurcze w tej części ciała to jeden z głównych powodów występowania bólów pleców. Górnym przyczepem mięśni dwugłowych ud jest miednica. Przykurcz mięśnia powoduje wytrącenie jej z naturalnej pozycji, co z kolei powoduje złe ustawienie kręgosłupa, stąd bóle. Przyczyną przykurczy mięśni kulszowo-goleniowych może być, chociażby długie siedzenie w jednej pozycji.
Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe:
Wykonywanie tych ćwiczeń, jest jednym ze sposobów profilaktyki przed kontuzjami w tej części ciała, zaraz za dobrym dogrzaniem mięśni przed treningiem i oczywiście poprawną techniką wykonywania ćwiczeń. Warto również raz na jakiś czas wybrać się do fizjoterapeuty na niestety bolesny masaż.
Uszkodzenia mięśni kulszowo-goleniowych.
Tak jak pisałem powyżej, mięśnie te odgrywają dużą rolę podczas wykonywania przysiadów i właśnie przy tym ćwiczeniu najczęściej dochodzi do ich uszkodzeń. Spowodowane może być to dużym ciężarem sztangi i złą techniką wykonywania ćwiczenia lub po prostu przeciążeniem mięśnia. Dodatkowo przy wszelkiego rodzaju uginaniu nóg na maszynach, staramy się unikać szarpnięć szczególnie przy tych ostatnich, najcięższych powtórzeniach. Jakiś czas temu doświadczyłem takiego uszkodzenia. Jest to bardzo bolesne i komplikuję nasz plan treningowy na nogi, ponieważ we wszystkich ćwiczeniach, gdzie pracują mięśnie kulszowo-goleniowe musimy zejść z ciężarami do minimum. Może nawet będzie potrzeba na jakiś krótki czas zaniechać treningu tej partii mięśniowej, jeśli ból okazałby się zbyt duży.

0 komentarze:
Prześlij komentarz