Roztrenowanie, forma treningu, o której nie powinno się zapominać, bez względu na to, czy jesteśmy początkującymi adeptami treningów siłowych, czy jesteśmy już na poziomie zaawansowanym. Czy mieliśmy za sobą dłuższą przerwę, czy ciśniemy na najwyższych obrotach od dłuższego czasu?
Czym w ogóle jest roztrenowanie?
Jest to trening wykonywany w niskiej intensywności. Podczas tego rodzaju wysiłku fizycznego używamy małych ciężarów, możemy pozwolić sobie też na nieco dłuższe przerwy, choć oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Ćwiczenia wykonujemy nieco wolniej, bardziej koncentrujemy się na odpowiednim i spokojnym ruchu.
Kiedy zastosować okres roztrenowania?
Po pierwsze, najlepiej w chwili, gdy zaczynamy swoją przygodę z treningiem siłowym, aby przyzwyczaić mięśnie do innego typu wysiłku niż dotychczas.
Po drugie, po dłuższych przerwach od siłowni, po kontuzjach. Również w celu przyzwyczajenia do większych obciążeń.
Po trzecie, gdy od dawana, bez żadnych przerw ćwiczymy regularnie na wysokim poziomi intensywności. Ciało po jakimś czasie, będzie po prostu zmęczone.
Roztrenowanie w moim przypadku.
Właśnie jestem po dwutygodniowym roztrenowaniu. Ostatnie trzy miesiące, ćwiczyłem ciężko z dużymi ciężarami, co w końcu doprowadziło, do zmęczenia materiału. Wyniki siłowe stanęły w miejscu, a forma razem z nimi. Dodatkowo od dłuższego czasu bez przerw brałem jabłczan kreatyny i odżywkę białkowo-węglowodanową. To drugie jest raczej uzupełnieniem diety, natomiast do kreatyny nasze ciało się przyzwyczaja, więc też warto robić sobie od niej przerwy. I to właśnie okres roztrenowania jest fajnym czasem, aby takie działania poczynić
Nieunikniony w okresie roztrenowania jest lekki spadek formy. Nie ma co się martwić, po powrocie na wysokie obroty, forma szybko wróci, a nawet zacznie iść ponad poziom sprzed roztrenowania. I to jest właśnie jeden z głównych celów tej formy treningowej.
Podsumowując, roztrenowanie u osób ćwiczących regularnie jest czasem ładowania akumulatorów i zebrania siły do jeszcze cięższego wysiłku. Dlatego właśnie nie wolno o nim zapominać!

Dzięki za przypomnienie. Niedługo planuję powrót do ćwiczeń siłowych, dobrze byłoby nie nabawić się kontuzji.
OdpowiedzUsuńDokładnie:) Lepiej zapobiegać, niż później leczyć :)
Usuń